Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek interwencji 1.1  Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych,
Kierunek 1.2 Budowa ogólnokrajowej  sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek  w ramach NPRCz 2.0 na lata 2021 - 2025”

 

WYSTAWA HISTORYCZNA pt." OCALONE Z TRANSPORTÓW DZIECI ZAMOJSZCZYZNY"

Utworzono dnia 18.10.2019
Czcionka:

WYSTAWA HISTORYCZNA pt." OCALONE Z TRANSPORTÓW DZIECI ZAMOJSZCZYZNY" - JUŻ OD 8 PAŹDZIERNIKA W NASZEJ BIBLIOTECE!!!

Dzięki uprzejmości kuratora ekspozycji,dr Beaty Kozaczyńskiej, z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, mamy zaszczyt zaprosić do obejrzenia wystawy historycznej pt. " Ocalone z transportów dzieci Zamojszczyzny".
Wystawa ukazuje wojenne losy dzieci polskich z Zamojszczyzny, wysiedlonych i osadzonych w niemieckim obozie przejściowym w Zamościu. Tam były one siłą odłączane od matek (rodziców) i wywożone w bydlęcych, towarowych wagonach w nieznane... Zimą 1942/1943 r. sześć "transportów śmierci" z dziećmi i starcami z Zamojszczyzny skierowali Niemcy z tegoż obozu do dystryktu warszawskiego. Transporty docelowo dotarły do stacji kolejowych: Pilawa, Sobolew, Siedlce, Mordy i Mrozy w trzech powiatach: Siedlce, Garwolin i Mińsk Mazowiecki. Niemcy wywieźli wówczas 5321 osób, głównie dzieci "bezwartościowe rasowo" i starców. Tylko dzięki determinacji oraz błyskawicznej i bezinteresownej pomocy miejscowej ludności udało się uratować większość dzieci. Wiele z ich znajdowało się w katastrofalnym stanie zdrowia.
Wystawa pozwala pogłębić wiedzę na temat poszczególnych etapów gehenny wysiedleńców: wysiedlenie z rodzinnego domu, odłączenie od rodziców w obozie przejściowym w Zamościu oraz transportowanie do dystryktu warszawskiego; akcja ratowania i opiekę miejscowej społeczności, pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych, wybrane aspekty z życia codziennego "na wysiedleniu" oraz powroty w rodzinne strony.
Na wystawie podjęte będzie też zagadnienie pomocy udzielonej przez społeczeństwo Warszawy: ratowanie dzieci na Dworcu Wschodnim w styczniu 1943 r., umieszczanie wysiedlonych dzieci przybyłych do dystryktu na leczenie do warszawskich szpitali oraz działalność stołecznych „Kół Opiekuńczych”.
Część ekspozycji zawiera fotografie współczesne osób posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny”, wykonane przez dr Kozaczyńską podczas indywidualnych wywiadów, przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat - głównie na Zamojszczyźnie.
Wystawa trwale udokumentuje wojenne losy ocalonych polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny. Tym samym wzbogaca wiedzę o mrocznych czasach okupacji niemieckiej i gehenny najmłodszych mieszkańców tego terenu - z pożytkiem zwłaszcza dla młodych czytelników z pokolenia, któremu los szczęśliwie zaoszczędził doświadczeń, jakie w latach drugiej wojny światowej stały się też udziałem ich rówieśników.
Do dziś obiegowa wiedza o dzieciach z Zamojszczyzny jest nader „płytka”. Natomiast pokolenie osób posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny” odchodzi, a jednocześnie pojawiają się nowe zagrożenia, wśród nich wypaczone oceny wynikające z uproszczeń i braku rzetelnej wiedzy o drugiej wojnie światowej (np. „polskie” obozy koncentracyjne itp.). Stąd też istnieje zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia, ukazujące prawdziwy obraz wojny i tragedii jej ofiar – w tym przypadku bezbronnych, niewinnych dzieci z wysiedlonej Zamojszczyzny.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Nowości książkowe

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 31

W poprzednim tygodniu: 44

W tym miesiącu: 212

W poprzednim miesiącu: 239

Wszystkich: 20213

Pogoda